9 простих експериментів, які доведуть, що ми нічого не контролюємо в цьому житті

Агенти спецслужб і студенти Стенфорда проходять спеціальні курси, щоб зміцнити силу волі. Доведено: самоконтроль більше прив’язаний до фізіології і самовладання можна тренувати, немов м’язи. Виявилося, що головний противник кожного з нас не слабкість характеру, а сила бажань. І тут можуть допомогти солодощі, здорова конкуренція і навіть дух бунтарства.
Ми вибрали кілька вражаючих випадків, які довели вченим і світу, як легко маніпулювати силою волі. Навіть якщо ви заздалегідь знаєте, що вами вже маніпулюють!
9. Експеримент доктора Баумейстера
Студентам веліли нічого не їсти перед дослідом, потім розділили на 2 групи і посадили перед вазою з шоколадом. Одній групі запропонували шоколад, іншій групі – ні. Студенти з другої групи не зважилися взяти шоколад без дозволу. На наступному етапі обидві групи намагалися впоратися з завданнями, у яких немає рішення. Перша група боролася протягом 20 хвилин, друга група справилась в 2 рази швидше.
Висновок учених: сила волі має свій ліміт. Стримавши порив з’їсти апетитний шоколад, студенти витратили частину самовладання і швидше впорались, коли зіткнулися з новим завданням на силу волі.
Як використовувати в житті: тренуйте силу волі простими завданнями, наприклад на тиждень відмовтеся від цукру або замість ліфту піднімайтеся по сходах.
8. Експеримент Діна Спірса
Вчені спостерігали за поведінкою заможних і незаможних людей під час покупки продуктів. Незаможні люди частіше перекушують, блукаючи по магазину, і роблять імпульсивні покупки. Через невисокий рівень життя вони щодня вирішують більше життєво важливі питання, через що їм не вистачає сили волі на те, щоб утриматися від шкідливих звичок або взяти додаткове навантаження в надії підвищити соціальний статус.
Висновок учених: силі волі потрібен відпочинок. Якщо постійно відчувати її на міцність, вона буде слабшати.
Як використовувати в житті: не приймайте рішення на голодний шлунок, дозвольте собі бути імпульсивним, якщо мова йде про прості завдання. Обмежуйте кількість важливих рішень, які потрібно прийняти протягом дня.
7. Експеримент Льва Толстого «Білий ведмідь»
Ідею експерименту вчені виявили в книзі Льва Толстого «Спогади». Студентів розділили на 2 групи. Першій групі потрібно було думати про білого ведмедя, другій групі – не думати про білого ведмедя. І кожен раз, коли образ ведмедя виникав в думках у всіх студентів, вони натискали на кнопку дзвінка. Друга група більше і частіше думала про білому ведмедя, а спроба контролювати себе в умовах стресу перетворювала заборонену думку в нав’язливу.
Висновки вчених і Федора Достоєвського, що зазнав на собі досвід Льва Толстого: спробуйте не згадувати про білого ведмедя, і побачите, що він, проклятий, буде щохвилини пригадуватись.
Як використовувати в житті: від психологічної установки залежить успіх дії – не думати про заборонене складніше, ніж думати про що завгодно. Думайте про приємне.
6. Телефонний стрип-розіграш
З 1995 по 2004 рік жартівник дзвонив в ресторан або магазин, представлявся співробітником поліції і переконував менеджерів роздягати і обшукувати співробітниць. Менеджери не відмовляли уявному співробітнику поліції, співробітниці теж не пручалися, не дивлячись на попередження про подібну ситуацію на тренінгах. За мотивами цих випадків знятий фільм «Експеримент “Покора”».
Висновки вчених і суддів, які засудили жартівника на тюремне ув’язнення: людям складніше виявляти силу волі, коли необхідно протистояти носієві більшої влади і впливу.
Як використовувати в житті: поважайте авторитет наділеної владою особи, але піддавайте критичному аналізу його вказівки.
5. Чому судді частіше прощають винних вранці
Суддя демократичніший і з великою увагою поставиться до тих обвинувачених, чиї справи про умовно-дострокове звільнення слухаються в ранкові години. Позитивне рішення приймалося в 70% випадків у справах, які слухалися вранці, і в 10% випадків у справах, які слухалися в другій половині дня. Це явище вчені назвали «втомою від прийняття рішень». Чим частіше доводиться робити вибір протягом дня, тим складніше дається мозку кожне нове прийняття рішення.
Висновок учених: впоратися з такою втомою можна за допомогою відпочинку. В іншому випадку сила волі пригнічується і людина відмовляється приймати будь-які рішення або ж стає імпульсивною і робить вибір, не замислюючись про наслідки.
Як використовувати в житті: якщо вам належить важлива зустріч, постарайтеся призначити її на ранок. Приймайте важливі рішення вранці.
4. Експеримент з фразою «Я не …»
Студентів розділили на 2 групи і запропонували солодкість. Одна група повинна була відповісти «Я не можу їсти солодке», друга – «Я не їм солодке». Після експерименту студентам запропонували плитку шоколаду або батончик з мюслі, щоб підкріпитися. Більшість з групи «Я не можу їсти солодке» вибрали солодкість, студенти з групи «Я не їм солодке» вважали за краще батончик з мюслі.
Висновок учених: фраза «Я не можу…» нагадує про обмеження, підкреслюючи, що ви робите щось наперекір собі. Фраза «Я не …» – більш м’який контроль над собою, що має на увазі чітку відмову як позицію.
Як використовувати в житті: використовуйте в розмові конструкцію «Я не…», коли мова заходить про завдання, які вимагають особливої ​​сили волі.
3. Придушення сили волі і заїкання
Вчені розділили дітей з притулку на 2 групи. Першу групу постійно хвалили і підтримували в починаннях. Дітей з другої групи критикували, принижували, карали за провини, висміювали. Більшість дітей з другої групи стали замкнутими, почали заїкатися.
Висновки вчених: придушення волі в дитинстві призводить до розвитку серйозних нервових і психічних порушень, навіть якщо у людини не було до цього генетичної схильності.
Як використовувати в житті: у вихованні дітей, спілкуванні з іншими людьми, колегами, коханими і рідними підтримуйте один одного. Відмовтеся від психологічного насильства, яке пригнічує силу волі і руйнує особистість.
2. Експеримент з волосінню і котушкою
Дітей просили намотувати волосінь на котушку вудки. Учасники однієї групи робили це на самоті. Інша група перебувала в одному приміщенні: діти змагалися один з одним, завдяки чому швидше впоралися із завданням. Подальші експерименти довели, що відкрита конкуренція зміцнює силу волі і допомагає швидше справлятися із завданням, хоча знижує концентрацію і обережність.
Висновки вчених: прості і рутинні справи легше робити в присутності конкурентів, щоб домогтися кращого результату.
Як використовувати в житті: займайтеся спортом в компанії, але віддавайте перевагу самотності і тиші, коли завдання вимагає максимуму мозкової активності.
1. Заразливе позіхання
Якщо в приміщенні з великим скупченням людей широко позіхнути, побачите ланцюгову реакцію: люди проти своєї волі почнуть позіхати один за одним. Подібну реакцію показують собаки, мавпи, деякі кішки.
Діти молодше 5 років, люди з аутизмом і психопати з меншою ймовірністю позіхають у відповідь.
Висновки вчених: чим слабкіша емпатія, тим краща сила волі. Емпатія в певних ситуаціях змушує людину послабити контроль за самовладанням, навіть якщо це суперечить її бажанням і потребам.
Як використовувати в житті: позіхніть при співрозмовникові – якщо ви йому симпатичні і цікаві, він позіхне слідом за вами. Цей трюк стане в нагоді в особистих відносинах і під час ділових переговорів.
Бонус: як зміцнити силу волі?
– Брак глюкози негативно впливає на самовладання – стежте за рівнем цукру в крові.
– Міцний здоровий сон і медитація покращують концентрацію.
– Якщо справ багато, спробуйте метод помідора: робіть перерву на 5 хвилин кожні півгодини під час роботи.
– Займайтеся бігом, плаванням або іншим видом спорту, де необхідно виконувати автоматичні дії, щоб розслабити мозок.
– Зміцнюйте силу волі, тренуючись на простих завданнях: пару днів утримайтеся від кави, спробуйте робити легку зарядку вранці.
– Розставляйте пріоритети: які завдання насправді важливі, а які лише здаються такими? Не витрачайте сили на дрібниці.
За матеріалами

Коментарі

Додати коментар

Залишити коментар

оновити, якщо не видно коду